ÇAKÜ’den Türkiye Ulusal Ajansına Ziyaret

Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, Ulusal Ajans Başkanı İlker Astarcıyı ziyaret ederek Ajansın bugüne kadar Üniversitemize vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti. Ziyarette, ÇAKÜnün son yıllardaki uluslararası faaliyetlerindeki önemli atılımlar ele alındı.

Rektör Çiftçi, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin Avrupa Birliğindeki 17 ülkede 80 farklı üniversite ile ikili anlaşmalar yaptıklarını ve bu çerçevede onlarca ulusal ve uluslararası öğrenci, akademik ve idari personel hareketliliğine devam ettiğini ifade etti. Geliştirilen ve devam eden Erasmus projeleri ile KA131 projelerinde Türkiye ilk 40 içerisinde yer alırken KA171 projelerinde ise 2022 yılında Türkiye 1’cisi, 2023’te de ilk beş üniversite içerisinde yer aldıklarını ifade etti. 2024 yılı içinde yeni proje başvurularında bulunduklarını sonuçlarını heyecanla beklediklerini söyledi.

Ayrıca Brüksel merkezli projelerde özellikle Erasmus Mundus Module de Çankırı Karatekin Üniversitesinden 10’un üzerinde başvuru olduğunu bundan sonraki aşamada sadece Türkiye Ulusal Ajansından hibe alandan değil aynı zamanda Avrupa Birliğinin Merkezinden de hibeler almaya başlayacaklarını belirtti. Ulusal Ajans Başkanı İlker Astarcıda Merkezi projeler önem verdiklerini belirterek Türkiye’deki üniversiteleri Brüksel Merkezli proje başvurularına teşvik ettiklerini belirterek ülkemizin AB Hibelerinden merkezi projeler ile daha fazla fon alamsı gerektiğini belirterek ÇAKÜ’nün bu girişimden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Başkan Astarcı, Çankırı Karatekin Üniversitesini yakından takip ettiklerini belirterek ÇAKÜ’nün Yüksek öğretimdeki hareketliliklere büyük katkı sunduğunu, hibeleri yerinde ve iadesiz bir şekilde kullandığını ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti. Bunun yanında, Ulusal Ajans merkezli projelerde fon kaynağının kendi ulusal katkılarımızdan oluşan fonlardan geldiğini belirterek hibelerin amacına uygun bir şekilde kullanılması ve hareketliliğe katılan tüm yararlanıcıların bu hassasiyete dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.

Başkan Astarcı, “Erasmus+ güçlü Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasına katkı sağladığını, Türkiye Ulusal Ajansı olarak vatandaşlarımızın ve kurumlarımızın Erasmus+ fırsatlarından azami derecede faydalanmasını hedeflediklerini belirtti. Bu kapsamda en kısa zamanda Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrencileri ile buluşmak isteğini söyledi.

Rektör Çiftçi’de Erasmus projelerini yakından takip ettiklerini, hibelerden daha çok öğrenci ve personel yararlanması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Bunun yanında Üniversitemizin Eurodesk temas noktası aracılığıyla üniversitemiz gençlerine rehberlik ettiklerini belirtti.

ÇAKÜ’deki Erasmus’a katılan ulusal öğrencilerimizi ve 2000’e yakın Uluslararası öğrencileri bir gönül elçisi olarak gördüklerini ve gittikleri ülkelerde  Türkiye’ye daha çok eğitim ve kültür alanında en iyi şekilde temsil edeceklerine ve eğitim diplomasi yürüteceklerine  inancımız tamdır dedi.

Yayınlanma Tarihi: 03 Mayıs 2024 Cuma
Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2024 Cuma